W czwartek 24 września br. wyłoniono zwycięzców konkursu „Law in action – czyli prawo na co dzień”, organizowanego już po raz trzeci przez Izbę warszawską. Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja finału nie mogła odbyć się stacjonarnie przy udziale twórców filmów, ich rodzin, znajomych i znamienitych gości. Nie wpłynęło to jednak na pracę jury, które wskazało najlepsze produkcje filmowe przygotowane przez uczniów mazowieckich szkół.

Ze względu na wprowadzone ograniczenia mające zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 Okręgowa Izba Radców Prawnych była zmuszona kilkukrotnie zmienić harmonogram konkursu i zrezygnować z uroczystej gali finałowej. W trybie zaocznym komisja finałowa w składzie: Magdalena Bartosiewicz, Agnieszka Kędzior, Przemysław Ligęzowski wyłoniła zwycięzców konkursu i przyznała pięć wyróżnień.

Z uwagi na zagrożenie powodowane pandemią koronawirusa zmuszeni byliśmy odwołać galę finałową „Law in Action” – tłumaczy Magdalena Bartosiewicz, Przewodnicząca Komisji Zagranicznej i Praw Człowieka w Izbie warszawskiej – To jednak nie przeszkodziło nam w zrobieniu przeglądu wszystkich nadesłanych prac, które okazały się być bardzo inspirującym i świeżym spojrzeniem na problem hejtu w naszym życiu. Uczestnicy tegorocznej edycji naszego konkursu pokazali, że nie tylko rozumieją skalę problemu, ale również nie pozostają wobec niego obojętni.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji był tzw. hejt w Internecie i w realnym życiu. Młodzież musiała zaprezentować powyższe zjawisko w interesujący sposób, poddając je przy tym krytyce poprzez przedstawienie pomysłu na przeciwdziałanie sytuacjom, w których granice wolności słowa są przekraczane i prowadzą do naruszenia godności osobistej drugiej osoby.

Wszystkie nadesłane prace odznaczały się oryginalnym podejściem do wskazanego tematu – komentuje Przemysław Ligęzowski, Koordynator edukacji prawnej w Izbie warszawskiej – podobnie jak w poprzednich latach, wybór najlepszych filmów nie należał do najłatwiejszych. Potencjał i zaangażowanie młodych twórców przerosły nasze oczekiwania, dlatego jury zdecydowało się przyznać wyróżnienia jeszcze pięciu dodatkowym produkcjom – wyjaśnia i dodaje – To naprawdę fantastyczne uczucie przekonać się jak bardzo dojrzała potrafi być młodzież w postrzeganiu tak trudnych zagadnień.

Na laureatów czekały atrakcyjne nagrody. Za zajęcie miejsc na podium przygotowano kolejno: hulajnogę elektryczną, lustrzankę cyfrową oraz słuchawki bezprzewodowe. Do zwycięzców oraz wyróżnionych powędrują także powerbanki i vouchery.

Laureaci konkursu:

I miejsce – Grupa Filmowa „Etyzer” (Maksym Berger, Jan Jurkiewicz, Kacper Koźluk)

II miejsce – Grupa Zosi Gładysz (Zosia Gładysz, Olga Karamon, Magda Kozdroń)

III miejsce – Grupa Young Lawyers (Cezary Gryczewski, Ewelina Rakowska)

Wyróżnienia

Bazyli Antonowicz

Grupa Ekipa De La Film

Grupa Wisielce Kossutha

Grupa Pruszkowscy Filmomaniacy

Grupa Złota

Pozostałym uczestnikom dziękujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w kolejnej edycji „Law in Action” przyszłym roku.

Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy!