W środę, 3 kwietnia 2019 r., w warszawskim kinie Wisła odbył się finał filmowego konkursu dla dzieci i młodzieży w wieku 13-19 lat, którego organizatorem była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. Jury konkursu przy wsparciu gości specjalnych wyłoniło 3 zwycięzców z grona 10 finalistów, a publiczność miała okazję przyznać dodatkowe wyróżnienie czwartej produkcji.

Najlepsze prace oceniała specjalna komisja w składzie: Dziekan Rady OIRP w Warszawie Włodzimierz Chróścik, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych Leszek Korczak, Przewodniczący Komisji Zagranicznej Rady OIRP w Warszawie Piotr Wieczorkiewicz oraz gość specjalny Pani Krystyna Kozak – Naczelnik Wydziału Doskonalenia Nauczycieli, Projektów Edukacyjnych i Międzynarodowych w Urzędzie m.st. Warszawy.

Po burzliwej naradzie, jury wyłoniło trzy najlepsze produkcje. Jednakże większość filmów reprezentowała na tyle wysoki poziom, że Dziekan Rady OIRP w Warszawie zdecydował o przyznaniu czwartej nagrody – publiczności.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Leon Zieliński

II miejsce – Grupa The Klaszczers  (Jan Okoński, Tomasz Grzybko oraz Filip Całkiewicz)

III miejsce ex aequo – grupa Kwiatuszki (Sylwia Konarzewska, Gabrysia Biernacka, Juia Witek) oraz grupa Oktagon (Jędrzej Koba, Igor Kwiatkowski, Marian Rybakowski)

Nagroda publiczności: Karolina Matusiak i Kuba Kiełbaska

– Jestem zachwycony tym, że pomysłowość uczestników naszego konkursu potrafi zaskoczyć zarówno merytoryką jak i oryginalnością. To bardzo ważne połączenie zważywszy na fakt, że „Law In action” to projekt, który ma uzmysłowić innym, jak prawo służy nam wszystkim w życiu codziennym. Perspektywa młodych ludzi w tym przypadku jest nieoceniona, dlatego oprócz samego nagrodzenia laureatów, zamierzamy także chwalić się ich twórczością – powiedział po uroczystej gali Włodzimierz Chróścik, Dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie − Duże zainteresowanie konkursem i niesamowita kreatywność młodych filmowców, pozwalają przewidywać, że w przyszłym roku wystartujemy z kolejną edycją „Law In action” – dodał.

Przypomnijmy, że celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, że świat prawa i przepisów dotyczy absolutnie każdego, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie filmów w dowolnej technologii, które ukazują  ich uprawnienia lub obowiązki regulowane literą prawa.

− Jesteśmy przekonani, że nasze przedsięwzięcie zachęci młodzież do otwarcia się na kwestie prawne. To, że uczestnicy podeszli tak kreatywnie do tematu pokazuje, iż młodzież zdaje sobie sprawę z tego, że prawo nie jest jedynie martwą literą w kodeksie, ale otacza ich i jego znajomość jest istotna dla każdego obywatela mówi radca prawny Magdalena Bartosiewicz, Koordynator ds. edukacji prawnej przy OIRP w Warszawie, która poprowadziła uroczyste wręczenie nagród.

Laureaci konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci urządzeń elektronicznych. Nagrodą za zajęcie I miejsca był Aparat Olympus, za miejsce II – głośnik bluetooth JBL Boombox, natomiast miejsce III nagrodzono bezprzewodowymi słuchawkami Bose. Nagrodę publiczności – karnety do Centrum Nauki Kopernik – ufundowało Miasto Stołeczne Warszawa.

Pozostali uczestnicy finału „Law in action” otrzymali gadżety Izby warszawskiej, nagrodę rzeczową w postaci głośnika JBL oraz grę planszową Prawopolis.

Poniżej prezentujemy Państwu filmy, które otrzymały dziś główne nagrody:

I MIEJSCE – Leon Zieliński

 

II MIEJSCE – The Klaszczers

 

III MIEJSCE EX AEQUO

Kwiatuszki

 

Oktagon

NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Karolina Matusiak i Kuba Kiełbaska

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.