We wtorek, 8 maja 2018 r., w warszawskim kinie Wisła odbył się finał konkursu dla dzieci i młodzieży w wieku 13-19 lat „Law in action − czyli prawo na co dzień”, którego organizatorem była Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie. Jury konkursu przy wsparciu gości specjalnych wyłoniło zwycięzców z grona 10 finalistów.

Laureatami konkursu zostali: Emilia Kołodziejczyk za film o swoistych prawach dziecka w pigułce, okraszonych ciekawą interpretacją wyrażoną w prostych, ale wymownych przykładach (I miejsce), Piotr Burnatowicz i Jan Oleksiuk jako grupa „Jaskółki” (II miejsce) oraz ex aequo – grupa Projekt X w składzie Aleksandra Iżel, Laura Jaźwińska i Weronika Konarzewska, oraz Karolina Matusiak (III miejsce).

Jury konkursu w składzie: Dziekan Rady OIRP w Warszawie Włodzimierz Chróścik, Członek Krajowej Rady Radców Prawnych Sławomir Żałobka oraz Koordynator ds. edukacji prawnej przy OIRP w Warszawie Magdalena Bartosiewicz przyznało również wyróżnienia pozostałym uczestnikom finału.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci urządzeń elektronicznych. Nagrodą za zajęcie I miejsca był Dron PARROT Disco FPV, nagrodą za zajęcie II miejsca była Kamera GOPRO HERO6 Black, a za zajęcie III miejsca − Głośnik JBL Boombox Czarny. Wyróżnieni uczestnicy konkursu otrzymali z kolei pamiątkowe dyplomy, gadżety warszawskiej Izby, nagrodę rzeczową w postaci głośnika JBL oraz grę planszową Prawopolis.

Gośćmi specjalnymi finału konkursu były Joanna Szczawińska, Dyrektor Generalna Ministerstwa Edukacji Narodowej i Anna Kowalska, Zastępca Dyrektora Wydziału Kształcenia Ponadgimnazjalnego i Ustawicznego w Kuratorium Oświaty w Warszawie.

List do uczestników finału konkursu wystosował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który nie mógł uczestniczyć w finale konkursu z uwagi na zobowiązania zawodowe. „Bardzo cieszy mnie Państwa inicjatywa, dzięki której najmłodsi mają okazję do poznawania przepisów prawa w praktyce oraz zyskują wiedzę, w jaki sposób wpływają one na codzienne życie ludzi. To bardzo ważne, żeby młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą budować społeczeństwo obywatelskie, mieli świadomość dotyczących ich regulacji” – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka w liście odczytanym przez radcę prawnego Jakuba Sewerynika, który z ramienia warszawskiej Izby prowadził uroczysty finał.

Jestem pod ogromnym wrażeniem poziomu, jaki zaprezentowali uczestnicy tej pierwszej edycji konkursu. Cztery nagrodzone filmy utrzymane były wprawdzie w różnej konwencji, ale wszystkie prezentowały wysoki poziom merytoryczny i, co stanowiło dla nas pewne zaskoczenie, techniczny i artystyczny – powiedział po zakończonej uroczystości Włodzimierz Chróścik, Dziekan Radu Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. I dodał: − Na pewno na tej edycji nie poprzestaniemy. Już nie mogę doczekać się kolejnych. Dużo sobie po nich obiecuję, skoro pierwsza stała na tak wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będą się one cieszyły równie dużym a może i jeszcze większym zainteresowaniem.

Przypomnijmy, że celem projektu jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na to, że prawo jest wokół nich i mogą się zetknąć z jego działaniem na każdym kroku. Uczestnicy konkursu stworzyli materiały audiowizualne – filmy, przedstawiające w dowolnej technologii ich uprawnienia lub obowiązki regulowane przez przepisy prawa. − Jesteśmy przekonani, że nasze przedsięwzięcie zachęci młodzież do otwarcia się na kwestie prawne. To, że uczestnicy podeszli tak kreatywnie do tematu pokazuje, iż młodzież zdaje sobie sprawę z tego, że prawo nie jest jedynie martwą literą w kodeksie, ale otacza ich i jego znajomość jest istotna dla każdego obywatela mówi radca prawny Magdalena Bartosiewicz, Koordynator ds. edukacji prawnej przy OIRP w Warszawie.

Poniżej prezentujemy Państwu wszystkie finałowe filmy, które zostały dziś ocenione przez jury konkursowe:

I MIEJSCE – Emilia Kołodziejczyk

II MIEJSCE – Piotr Burnatowicz i Jan Oleksiuk jako grupa „Jaskółki”

III MIEJSCE EX AEQUO

Projekt X w składzie Aleksandra Iżel, Laura Jaźwińska i Weronika Konarzewska

oraz Karolina Matusiak

WYRÓŻNIENIA

  1. Dominika Pytel:

  1. Human vs Law, czyli Anna Szewczyk, Kinga Błahuciak i Andżelika Wiśniowska:

  1. Ekipa 2c pod kierownictwem Zuzanny Zabadały i w składzie Aleksandra Dalak i Justyna Plaskota:

  1. Zduny, czyli Antoni Galaszewski i Miłosz Zarzycki:

  1. The Klaszczers w składzie Jan Okoński, Tomasz Grzybko i Maks Duda:

  1. Studio Salmon, czyli Anna Adamiak, Karolina Alicka i Karolina Małachowska:

Wszystkim uczestnikom Konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.